Grudzień 2016

W Dniu Bożego Narodzenia niechaj spełnią się życzenia.
Uśmiech niech nie schodzi z twarzy,
los niech wszystkich szczęściem darzy.

Spokojnych Świąt życzą Uczniowie, Nauczyciele,
Pracownicy oraz Dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej
w Ligocie Turawskiej

Listopad 2016

Narodowe Święto Niepodległości

10 listopada 2016 roku odbyła się w naszej szkole uroczysta akademia z okazji Święta Niepodległości. Po odśpiewaniu hymnu państwowego rozpoczęła się cześć artystyczna. Było to widowisko artystyczno-historyczne mówiące o odzyskaniu niepodległości przez Polaków. Scenariusz słowno-muzyczny obejmował treści historyczne, pieśni i wiersze. Występujący w akademii uczniowie zaprezentowali się w strojach historycznych.
Publiczność z zainteresowaniem i w skupieniu obejrzeli i wysłuchali tą szczególną lekcję historii.

Program artystyczny przygotowany został przez uczniów klasy szóstej pod kierunkiem Jerzego Farysa i Małgorzaty Musielak.

Mistrz Pięknego Czytania

4 listopada 2016 r. odbył się w naszej szkole konkurs ,,Mistrz Pięknego Czytania”.

Konkurs miał na celu propagowanie czytelnictwa wśród dzieci oraz wzbudzanie zainteresowania książką.

Komisja konkursowa po wysłuchaniu 11 uczestników i wnikliwej ocenie postanowiła przyznać tytuł Mistrza Pięknego Czytania :

- Maćkowi Cielekowi z klasy I,

- Paulinie Mice z klasy II,

- Sarze Barć z klasy II,

- Nadii Janczyk z klasy III,

- Ani Prządo z klasy III,

- Emilii Świtała z klasy III.

Drugie miejsce w konkursie otrzymali:

- Antosia Dziadczyk z klasy II,

- Oliwia Gryska z klasy II,

- Julia Achtelik z klasy III,

- Nico Grzeschik z klasy III,

- Mateusz Synowski z klasy III.

Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy i drobne upominki.

Październik 2016

Muzyka łagodzi obyczaje

We wtorek 25 października b.r. szkołę odwiedził Łódzki Duet Akordeonowy. Pan Zbigniew Sobieraj i Kazimierz Barasiński przez 45 minut grali, uczyli i bawili uczniów szkoły poprzez prezentację fragmentów przebojów muzyki klasycznej m.in. W.A. Mozarta, G. Rosienniego, czy A. Chaczturiana.

Uczniowie aktywnie brali udział w spotkaniu, odpowiadali na pytania zadawane przez gości i zaskakiwali swoją wiedzą muzyczną swoich kolegów, nauczycieli i prowadzących.

Spotkanie opłaciła Rada Rodziców – serdecznie dziękujemy!

14 paździenika - Dzień Edukaji Narodowej

Wrzesień 2016

Cudze chwalicie,  swego nie znacie – wycieczka regionalna do Turawy

Wycieczki szkolne bardzo często odbywają się do odległych zakątków Polski. Jednakże niejednokrotnie blisko nas znajdują piękne i ciekawe miejsca, które warto odkrywać. Uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej z Ligoty Turawskiej udali się na wycieczkę do Turawy. W dniu 22 września pojechały klasy starsze, zaś tydzień później uczniowie klas młodszych.

Obie grupy po przyjeździe do Turawy zapoznały się z historią turawskiego pałacu, który przez kilkaset lat był własnością rodziny von Garnier, a po zakończeniu II wojny światowej siedzibą domu dziecka. Obecnie niestety pałac niszczeje. Po wędrówce po ścieżce dydaktycznej w turawskim nadleśnictwie wszyscy udali się do budynku Urzędu Gminy w Turawie. Wice-wójt Sławomir Kubicki oprowadził wycieczkę po obiekcie, a uczestnicy mogli zapoznać się z pracą urzędu. Wiele atrakcji sprawiło uczniom poczucie się jak radni na sali obrad. Następnie wszyscy udali się nad Jezioro Turawskie, gdzie nauczyciel historii Jerzy Farys przedstawił historię budowy jeziora, a w drodze powrotnej historię napotkanych krzyży i kapliczek. Wycieczki były bardzo udane, a uczniowie poznali ciekawe miejsca Gminy Turawa.

Organizator wycieczki: Jerzy Farys

Sierpień 2016

Inauguracja roku szkolnego 2016/2017

Rządowy program pomocy uczniom w 2016 r. - "Wyprawka szkolna"

Opolski Kurator Oświaty informuje, że z dniem 19 lipca 2016 r. weszło w życie Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 05 lipca 2016 roku w sprawie szczegółowych warunków udzielania pomocy finansowej uczniom na zakup podręczników i materiałów edukacyjnych (Dzienniku Ustaw z dnia 18 lipca 2016 r., poz. 1045).

Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 05 lipca 2016 w sprawie szczegółowych warunków udzielania pomocy finansowej uczniom na zakup podręczników i materiałów edukacyjnych (PDF) - do pobrania

Informacja o darmowych podręcznikach