Życie przedszkola 2014/2015
 

Zakończenie roku przedszkolnego

  Starszaki świętowały bardzo uroczyście zakończenie roku przedszkolnego. Uroczystym polonezem, rozpoczęły swoje występy, w których również nie zabrakło podziękowań w postaci wierszy, piosenek czy tańca. Młodych aktorów oglądali nie tylko ich rodzice, ale również Pani Dyrektor Bożena Kowalczyk-Pytel oraz przyszła wychowawczyni Pani Jadwiga Korzec. Tutaj również nie odbyło się bez upominków. Na koniec uroczyste rozdanie dyplomów ukończenia oddziału przedszkolnego. Na zakończenie wybrzmiały wesoło słowa piosenki "Niech żyją wakacje". Wśród dzieci  znalazło się 12 dzieci, które od września wkraczają w mury szkolne.

Straż Pożarna u Przedszkolaków

    W tym roku do przedszkola przyjechali strażacy z OSP z Kadłuba Turawskiego. Dzieci mogły z bliska oglądać wóz strażacki  i sprzęt pożarniczy. Wysłuchały również opowieści o trudnej i niebezpiecznej pracy strażaka. Dowiedziały się, w jakich okolicznościach można wezwać Straż Pożarną - że strażacy nie tylko gaszą pożary, ale również są wzywani do wypadków samochodowych,- ratują zwierzęta,- pomagają przy powodzi. Przy okazji utrwaliły sobie numer telefonu do Straży Pożarnej – 998 i numer alarmowy – 112. Przez chwile wszyscy uczestnicy wycieczki mogli poczuć się jak strażacy przymierzając hełm czy jadąc wozem  strażackim. Po tym spotkaniu nie tylko chłopcy stwierdzili, że w przyszłości chcieliby zostać strażakami.

Nocne spanie

    Pożegnanie przedszkolaków  to czas niezwykły i niezapomniany zarówno dla dzieci, rodziców i nauczycieli. Kończy się bowiem pewien okres przyjaźni, wspólnych zabaw, spotkań, wspólnej pracy.  Jak każdego roku w przedszkolu odbyło się  NOCNE SPANIE PRZEDSZKOLAKA. Po raz pierwszy niektóre  dzieci zostały poza domem rodzinnym. Wiele atrakcji, które przeżyły na pewno na długo pozostaną im  w pamięci – zwłaszcza spotkanie z Panem policjantem oraz  CZYTANIE BAJEK INACZEJ przez Panią Bernadetę Staś.

W bibliotece

     W ramach programu Cała Polska czyta dzieciom , przedszkolaki udały się na wycieczkę do Miejskiej Biblioteki  w Ligocie Turawskiej. Przedszkolaki z wielką radością zapoznały się z magicznym dla nich miejscem. Kilkoro z nich było wcześniej w bibliotece ze swoimi rodzicami bądź starszym rodzeństwem, ale  dla zdecydowanej większości była to pierwsza wizyta wśród tylu książek. Dowiedziały się jak można stać się  czytelnikiem biblioteki oraz jak należy się w niej zachować. Wszystkim dzieciom bardzo spodobały się kolorowe i bogato ilustrowane książki, które z chęcią oglądały i komentowały oglądane obrazki. Każdy przedszkolak wyszedł z biblioteki nie tylko z uśmiechem na twarzy, ale przede wszystkim z obietnicą, że wróci do nas,  aby móc się zapisać i korzystać z bogatej oferty dla dzieci.

Pierwsza pomoc

     Podczas specjalnego  pokazu dzieci z oddziału przedszkolnego  mogły poczuć się jak mali ratownicy.  Przedszkolaki poznały procedury zachowania się w sytuacjach zagrożenia życia oraz obserwowały czynności ratownicze. Pod czujnym okiem  naszej Pani Iwony Cziolek mogły samodzielnie wykazać się praktyczną znajomością udzielania pierwszej pomocy. Wiedzą, że wystarczy poszkodowanego położyć w bezpiecznej pozycji, przykryć czymś ciepłym i zadbać o to, aby był spokojny. Następnie wezwać karetkę i opowiedzieć spokojnie dyspozytorowi o zdarzeniu. Dzieci praktycznie  wykonały  zewnętrzny masaż serca na fantomie.

Dzień Ziemi

       22.04.2015 r. w przedszkolu obchodziliśmy „Dzień Ziemi”. W tym dniu wszystkie przedszkolaki były zgodne, żeby nasza planeta była  zawsze zielona i czysta.  Głównym  punktem tego dnia  była rozmowa na temat istoty segregacji. Dzieci miały możliwość sprawdzenia się poprzez wrzucanie odpadów zgromadzonych przy sprzątania obiektu przedszkolnego  do odpowiednich worków. Zwieńczeniem spotkania było posadzenie drzewek  przez dzieci  na placu przedszkolnym. To był wyjątkowy dzień. Na długo dzieciom zostanie w pamięci.

Dzień Rodziny

    Są takie dwa dni szczególne w roku, w których  Mama i Tato mają swoje święto.  Z tej okazji  dzieci z oddziału przedszkolnego  zaprosiły swoich kochanych rodziców. Uroczystość  ta się  odbyła  w ramach programu „ CZYSTE POWIETRZE WOKÓŁ NAS ", podczas którego dzieci zaprezentowały część artystyczną pod hasłem „MAMO, TATO, NIE PAL PROSZĘ!!!” Dla naszych podopiecznych impreza ta była znakomitą okazją, aby zaprezentować się ze swej  jak najlepszej strony oraz pochwalić się swym talentem muzycznym, plastycznym, recytatorskim i tanecznym. Dla nich było to przeżycie, dzięki któremu poczuły się ważne, zdolne i mogły być z siebie dumne. Te krótkie chwile spędzone z rodzicami z pewnością na długo pozostaną w pamięci – zarówno dla  rodziców  – szczęśliwych, promieniujących, odświętnych i dumnych ze swych pociech oraz tych najmłodszych, których trud, zaangażowanie i pokłady ogromnej miłości jakie włożyły w przygotowanie uroczystości zostały tak miło i szczerze przyjęte.


Wycieczka do Opola

    22 maja wycieczka do opolskiego ZOO, przejażdżka Ciuchcią, rejs Statkiem Opolanin,   była kolejną ciekawą przygodą dla dzieci z naszego przedszkola i  nie tylko..., bowiem jak co roku zawsze pomocni byli rodzice  naszych podopiecznych.   Podczas przejażdżki wycieczkową ciuchcią, dzieci mały okazję zwiedzić Opole. Niezapomniany będzie rejs po rzece Odra. W Zoo dzieci  przyglądały  się zachowaniu egzotycznych zwierząt, co  budziło wśród nich  wiele emocji.  Dzieci zapoznały się z wieloma gatunkami zwierząt pochodzących z różnych stref klimatycznych świata. Wiadomości zdobyte podczas wycieczki na trwale zapiszą się w pamięci dzieci. Wycieczka okazała się nie tylko wspaniałym przeżyciem, ale również atrakcyjną lekcją przyrody.  W drodze powrotnej pomimo zmęczenia dzieciom i rodzicom  dopisywały humory, wzajemnie dzieląc  się wrażeniami.

Wycieczka do kwiaciarni

    Dzieci wspólnie ze swoimi Paniami   odwiedziły kwiaciarnię w Kadłubie Turawskim.
Celem wycieczki było zapoznanie przedszkolaków z pracą ludzi różnych zawodów w bliższym i dalszym otoczeniu przedszkola.
Pani Krystyna  Rudnik   pokazała naszym podopiecznym  najpiękniejsze kwiaty wiosenne w różnych kompozycjach, opowiedziała dzieciom także o wielu gatunkach kwiatów oraz sposobach ich pielęgnacji.  
Na koniec wycieczki dzieci samodzielnie sadziły sadzonki kwiatów, które wręczą swoim rodzicom z okazji Dnia Mamy i Taty. Pani Krysiu serdecznie dziękujemy za tak owocną współpracę. 

 

Śniadanie Wielkanocne

   W tym roku  Przedszkolaki świętowały po raz pierwszy w swoim przedszkolu  Zmartwychwstanie Jezusa. W tej doniosłej chwili dzieci w  odświętnych strojach, z radosnymi minami udały się do pięknie nakrytych stołów, gdzie wspólnie pomodliły się  i zjadły tradycyjne śniadanie wielkanocne. Był barszcz biały, jajeczko i kiełbaska, a  także nie zabrakło  pysznej baby. Cieszymy się, że mogliśmy  kultywować tak ważny i piękny zwyczaj.

Chodzenie z kogutem

    Nawiązując do dawnego zwyczaju ludowego, jakim było „chodzenie z kogucikiem” dzieci  z oddziału przedszkolnego  wraz ze swoimi paniami oraz rodzicami  wybrały się  do mieszkańców Zakrzowa Turawskiego.  Odwiedzając gospodarstwa i domostwa - dzieci  wręczały specjalnie przygotowany podarek oraz składały życzenia. Mieszkańcy też nie pozostali  bierni  i  nagradzali  przedszkolaki słodkościami  i nie tylko...    

Zajączek w przedszkolu

    Dzieci w Przedszkolu w Zakrzowie Turawskim odwiedził  Zając. Dla  Przedszkolaków była to wielka niespodzianka bowiem  co roku Zajączek zostawiał prezenty pod krzaczkami na podwórku przedszkolnym. Zajączek wspólnie z dziećmi opowiadali sobie  o zwyczajach  i obrzędach  wielkanocnych. Wspaniała zabawa dostarczyła dzieciom niezapomnianych wrażeń, dała dużo szczęścia i radości. Na pewno będą miały o czym opowiadać rodzicom i rodzeństwu. Największą jednak atrakcją dla dzieci były prezenty – słodkości.


Powitanie wiosny

    Przedszkolaki z wielką  radością powitały długo oczekiwaną  Wiosnę.  Kolorowo przebrane dzieci  wraz ze swoimi  paniami   wyszły na wiosenny spacer po Zakrzowie Turawskim.  Wcześniej dzieci zabrały ze sobą kukłę Marzanny, która  na przedszkolnym podwórku została spalona. Przedszkolaki  wiedzą, że nie wolno wrzucać Marzanny do rzeki. Dzieci wołały  "Żegnaj zimo, witaj wiosno", śpiewały piosenki o Marzannie - słomianej pannie, a przede wszystkim zapewniały, że nikt za zimą nie będzie tęsknił. Do przedszkola wróciły z kolorowym Gaikiem – symbolem wiosny.


Dzień Kobiet w przedszkolu

     8 marca to wyjątkowy dzień szczególnie dla wszystkich pań zarówno tych dużych jak i małych.  W piątek wielkie powody do radości miały dziewczynki uczęszczające do  naszego  Przedszkola .Zajęcia upłynęły na rozmowach  o  Kobietach i ich roli. Dziewczynki  doszły  do wniosku, że święto powinno trwać cały rok, a Panowie powinni dbać o swoje Panie nie tylko  w ten jeden dzień. Chłopcy  powiedzieli piękny wierszyk i  zaśpiewali swoim koleżankom  tradycyjne STO LAT! oraz piosenkę o Dniu Kobiet. Wręczyli wszystkim dziewczynkom i paniom  pracującym w przedszkolu  piękne różyczki. Dla  kochanych Mam wszystkie dzieci zrobiły przepiękne laurki, kolorowe bukiety.

Wreszcie zimowo!

     Zima tego roku bardziej przypomina nam jesień - temperatury przeważnie są dodatnie, często pada deszcz i wieje wiatr. Jednak pani Zima postanowiła nas odwiedzić, czym sprawiła nam wielką radość.  Brykanie na świeżym powietrzu na śniegu to coś. Dzieci całkowicie oddają się zimowej zabawie. Wykazują się niezwykłą  pomysłowością w szaleństwach na śniegu! Mamy nadzieję, że następnym razem uda nam się ulepić bajkowego bałwana.

Walentynki

Dzisiaj mamy walentynki, miejcie więc wesołe minki.

Uśmiech niech nie znika z twarzy i niech każdy sobie marzy,

byśmy się kochali wkoło.

Wtedy będzie nam wesoło!!!

     14 lutego obchodzony jest na całym świecie jako święto zakochanych.  W naszym przedszkolu „Walentynki” to czas, kiedy nie boimy się mówić o swoich emocjach i uczuciach, a dzieci szczerze i otwarcie okazują przyjaźń i sympatię rówieśnikom.  W tym dniu przedszkolaki spontanicznie wypowiadały się o znaczeniu słów „szczęście”, „miłość” i „przyjaźń”. Podczas zajęć plastycznych własnoręcznie wykonały walentynkę, którą  wręczyły ulubionej osobie. Słodkim akcentem był pyszny  lizaczek oraz kolorowy balonik.


Jest karnawał...

... w karnawale wszyscy urządzają bale.

To tradycja bardzo stara– strojów pięknych, co niemiara!

Dziś na moje rozkazanie niech się miły nastrój stanie.

Niech w zabawie, no i w tańcu splotą się ręce przebierańców.

Bawmy się więc wesoło,niechaj wszystkie pary wirują wkoło.

 

     Sala przedszkolna 6 lutego  wyglądała bajecznie i kolorowo, przystrojona kolorowymi łańcuchami, serpentynami i balonami.

Przepięknie przebrane przedszkolaki wraz ze swoimi mamami  z dumą prezentowały wymyślne stroje.

Przebierańcy świetnie bawili się, uczestnicząc z wielką ochotą we wspólnych zabawach i konkursach,  a skoczna i rytmiczna muzyka zachęcała do tańca.

Bal odbył się w cudownej atmosferze, wypełnionej uśmiechami i wypiekami na twarzy.

Dzieci  bawiły się wesoło, każdy mógł zatańczyć jak najbardziej wymyślne tańce przy pięknej muzyce.

Taka zabawa odbywa się w naszym przedszkolu co roku i co roku towarzyszą jej niesamowite emocje i niezapomniane przeżycia szczególnie dla tych najmłodszych.

Serdeczne podziękowania składamy PANU BAŁWANKOWI - KACPERKOWI.


 

 

 


    Bądź bezpieczny na drodze

 

    Akcja miała na celu przypomnieć i  uświadomić dzieciom, jak ważną rolę spełniają odblaski, szczególnie w porze wczesnoporannej  jak i wieczorowej. 

Dzieci wspólnie z nauczycielką przypomniały sobie  zasady ruchu drogowego oraz bezpiecznego przechodzenia przez ulicę.

Wszystkie dzieci, chodzące do naszego przedszkola przeszły spacerkiem po  okolicy Zakrzowa Turawskiego w kamizelach, opaskach i gadżetach odblaskowych.

Praktycznie sprawdziły swoją wiedzę i trzeba przyznać, że wszystkie przedszkolakiwiedziały  JAK NALEŻY ZACHOWAĆ SIĘ NA ULICY I JAK WAŻNĄ ROLĘ ODGRYWAJĄ ODBLASKI W ŻYCIU CZŁOWIEKA. 

 


Spotkanie opłatkowe

 

Patrzymy na Narodzonego w szopie.

Bo chcemy jak najwięcej, na zapas,

na cały rok nagromadzić światła

w naszych duszach,

by nam go nie zabrakło do

następnego Bożego Narodzenia.

ks. Mieczysław Maliński

    W środę, 17 grudnia  w zakrzowskiej  świetlicy środowiskowej  odbyło się SPOTKANIE OPŁATKOWE. 

Organizatorem  spotkania  była Rada Sołecka z Zakrzowa Turawskiego oraz Przedszkolaki z oddziału przedszkolnego przy PSP w Ligocie Turawskiej.  

Gośćmi były wyjątkowe osobistości Gminy Turawa,   seniorzy społeczności zakrzowskiej, seniorzy dzieci przedszkolnych, rodzice .  

 Dzieci przygotowały  Jasełka  Misyjne, których zadaniem było przenieść widzów w odległe czasy do Betlejem, miejsca narodzin Jezusa.

Do nowonarodzonego Zbawiciela wytrwale zmierzali Pasterze, Japonki, Hawajki, Murzynki oraz dzieci, a  Aniołowie wskazywali im  drogę.  

Szczególnym  akcentem  tego dnia była wspólna wigilia, dzielenie się opłatkiem, składanie życzeń. 

Ksiądz proboszcz Sławomir  Pawiński  przeprowadził modlitwę,  wszyscy połamali się opłatkiem składając sobie nawzajem życzenia.

Wójt Gminy Waldemar Kampa  wspólnie z Panią Dyrektor Bożeną Kowalczyk-Pytel życzyli  wszystkim  obecnym zdrowych i spokojnych Świąt, spędzonych w rodzinnej atmosferze oraz pomyślności  w Nowym Roku…

  Naprawdę warto było - przedszkolaki wraz z rodzicami, paniami z obsługi  bardzo zaangażowały się w przygotowanie uroczystości, za co bardzo, bardzo  dziękujemy.

 Dodatkowo serdeczne podziękowania składamy Pani Marii Zubeil za wkład i pomoc.  Na pewno barszczyk i uszka będą daniami niezapomnianymi.


Mikołaj był wśród nas

    Przedszkolaki  5 grudnia  gościły   wyjątkowego gościa - niecodzienną osobę. To  przyjechał ŚWIĘTY MIKOŁAJ. Mimo braku śniegu dotarł i przywiózł prezent. Dzieci w wielkim napięciu wyczekiwały pojawienia się brodatego gościa, a jego wejście przywitały oklaskami.  Przedszkolaki były bardzo przejęte, bo przecież tak wyjątkowego gościa witają raz w roku…
       W podziękowaniu za prezenty dzieci  zaprezentowały Świętemu Mikołajowi krótki program artystyczny. Dzieci miały możliwość zrobienia sobie pamiątkowego zdjęcia. Podczas pożegnania wielu przedszkolakom trudno było rozstać się z ukochanym gościem .

Do zobaczenia, Mikołaju, czekamy na Ciebie w przyszłym roku ...


Andrzejkowe czary-mary

    W zaczarowany świat magii i wróżb przeniosły się dzieci z  Oddziału Przedszkolnego  w  Zakrzowie Turawskim. W placówce zorganizowano tradycyjne andrzejki na które przybył wróżbita PAN KACPEREK. Nasz znajomy gość  przy pomocy rekwizytów przepowiadał  dzieciom przyszłość, m.in. jaki zawód będą wykonywać, kim w przyszłości zostaną, jak na imię będzie miała ich sympatia, gdzie  udadzą się w podróż, czy też czego powinny się wystrzegać. Nie zabrakło ustawiania bucików i tradycyjnego lania wosku. Czas pomiędzy wróżbami urozmaicały zabawy przy piosenkach  i zabawach z repertuaru dziecięcego. Andrzejkowe zabawy dostarczyły wszystkim uczestnikom wielu niezwykłych przeżyć i emocji.


Śniadanie daje moc

     Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. Dzięki niemu nasze dzieci mają energię  lepiej koncentrują się podczas zajęć i mają siłę do zabawy.

Do programu „ŚNIADANIE DAJE MOC” realizowanego w szkole przyłączyły się również przedszkolaki. Dzieci poruszały wiele ciekawych tematów na zajęciach, uczyły się zasad zdrowego odżywiania. Wszystkie zgodnie decydowały, co jest dobre i korzystne dla zdrowia, a co może zdrowiu zaszkodzić. Zdobytą wiedzę przedszkolaki wykorzystały intensywnie7 listopada . Tego właśnie dnia założyły fartuszki i z niewielką pomocą pań przyrządziły w przedszkolu przepyszne, zdrowe śniadanie. Każdy przedszkolak miał do wykonania określoną pracę, przy której przede wszystkim pamiętał o zachowaniu bezpieczeństwa. Kiedy wszystko było już gotowe, dzieci zasiadły przy stołach i ze smakiem zjadły własnoręcznie zrobioną  sałatkę.


Dzień Wszystkich Świętych

     Wszystkich Zmarłych, choć smutny to Dzień to  stanowi jedno z ważniejszych polskich świąt. Istotne jest zatem, aby dziecko poznało jego znaczenie i sens. Wyniesiona z tego nauka pozwoli mu zrozumieć istotę pamięci, szacunku i tradycji.  Przedszkolaki wspólnie z paniami i księdzem Tomaszem Maintokiem odwiedziły groby tych, którzy odeszli. Dzieci zapaliły znicze  na opuszczonych grobach i pomodliły się pod krzyżem. Tlące się płomienie skłoniły wszystkich do refleksji i chwili zadumy.

  Bo chociaż nie ma ich wśród nas to kochamy i pamiętamy.

Ponadto dzieci oglądały zarówno zabytkowy Kościół jak i Nowy,do którego teraz uczęszczają.

"…Nieuchronnie mijają rzeczy, zdarzenia,

odchodzą ludzie, odchodzą chwile...

Lecz coś się nie zmienia, czegoś nie da się zgubić…”


Praca krawcowej

     Podczas realizacji tematu tygodniowego „Poznajemy pracę krawcowej”, najbardziej kompetentną osobą w przybliżeniu dzieciom tajników krawiectwa była zaproszona do oddziału przedszkolnego pani krawcowa – RENATA MENCEL. Dzieci z wielkim zaciekawieniem przyglądały się przyborom krawieckim przyniesionym przez panią krawcową. Przedszkolaki zobaczyły  na własne oczy pracę pani krawcowej, obejrzały  wyposażenie techniczne, zapoznały  się  z zagadnieniami bezpieczeństwa i higieny pracy w pracowni.  Była to okazja do obserwacji przyborów krawieckich, materiałów, wykrojów, zapoznawanie się z fachowych słownictwem, obserwacja maszyny do szycia oraz innych urządzeń. Dzieci miały okazję  przymierzać, przyszywać, operować pedałem maszyny do szycia.
Na naszych oczach pani  Renata uszyła przepiękną  spódniczkę dla jednej z lal naszego przedszkola.   Na zakończenie podziękowaliśmy pani  krawcowej pięknymi laurkami i zaśpiewaliśmy wspólnie piosenkę.


Pasowanie na Przedszkolaka

     23 października 20014 roku w  Oddziale Przedszkolnym w Zakrzowie Turawskim odbyło się „Pasowanie na Przedszkolaka”. Był to szczególny dzień dla dzieci, które we wrześniu po raz pierwszy przekroczyły próg naszego  przedszkola oraz ich pierwszy publiczny występ przed licznie zgromadzoną publicznością. Podczas uroczystości dzieci  zaprezentowały swoje umiejętności, które zdobyły podczas krótkiego pobytu w przedszkolu. Razem ze swoimi  starszymi kolegami i koleżankami śpiewały piosenki, recytowały wierszyki i pięknie tańczyły. Po zakończonej części artystycznej Pani Dyrektor  Bożena Kowalczyk-Pytel dokonała uroczystego pasowania. Na pamiątkę każde dziecko otrzymało  drobny upominek. Po części artystycznej, wszyscy goście zostali zaproszeni na słodki poczęstunek.


Dzień Łącznościowca

     Dziś obchodziliśmy nietypowe święto - "Dzień Łącznościowca", czyli pracowników poczty, telekomunikacji, informatyków - słowem: wszystkich tych, którzy dbają o to, by każdy komunikat trafił na czas do odpowiedniego odbiorcy.

 Z przypadającym Dniem Łącznościowca, nasze przedszkolaki odwiedził PAN LISTONOSZ Alfred  Michalczyk.  Dzieci złożyły na ręce pana listonosza  laurkę z serdecznymi życzeniami. Pan Alfred  zaprezentował dzieciom strój listonosza i opowiedział o swojej pracy oraz drodze listu od nadawcy do adresata. Spotkanie upłynęło w miłej atmosferze. Pan listonosz oprócz swojej wypełnionej listami i gazetami torby przyniósł także upominki  dla dzieci.

  Przedszkolaki składają serdeczne podziękowania.

Wykopki

     Wykopki to w kalendarzu przedszkola  w Zakrzowie Turawskim jedna z pierwszych jesiennych wypraw.  Przedszkolacy  wybrali się na nią na pole do Państwa Damiana i Małgorzaty Panic.
Jest to dla przedszkolaków niesamowita atrakcja.
 Dzieci miały okazję zobaczyć, jak wykopuje się ziemniaki. Zapał i zaangażowanie dzieci w pracę zaskoczył nas wszystkich, a zbieranie ziemniaków okazało się nie tylko pracą, ale dobrą zabawą.   Przedszkolaki  dały radę i pozbierały wszystkie ziemniaki przygotowane do zebrania. Lekko zmęczeni, lecz bardzo zadowoleni wróciliśmy do przedszkola. Uwieńczeniem zbierania ziemniaków było  po kilku dniach wspólne ognisko, przy którym piekliśmy ziemniaki, a potem zajadaliśmy z wielkim apetytem. 

Serdeczne podziękowania składamy Państwu Panic za miłą współpracę i słodkości jakimi zostały obdarowane dzieci.


Zbieramy kasztany

Dzieci z przedszkola w Zakrzowie Turawskim w miesiącu wrześniu i październiku zbierały kasztany i żołędzie dla zwierząt leśnych. W akcji brały udział wszystkie przedszkolaki, które wraz z rodzicami codziennie donosiły zapasy. Jak co roku  dostarczymy te zapasy do lasu dokarmiając zwierzęta leśne.

Przy okazji  z ciekawością  dzieci obserwowały  las w jego jesiennej krasie, gromadziły dary lasu, aby po powrocie do przedszkola umieścić je w kąciku przyrody. Podczas jesiennych spacerów i wycieczek  towarzyszyły nam wspaniałe humory i dopisywała piękna pogoda .

 

 


Dzień Nauczyciela

14 październikaw przedszkolu to nie tylko tradycyjny Dzień Nauczyciela, to święto wszystkich tych, którzy oddają całe swoje serce, aby dzieciom w przedszkolu było naprawdę dobrze i bezpiecznie. 

Świętuje więc cały personel przedszkola.  Dzięki Pani woźnej Dorocie  Jośko oraz pomocy do dzieci Pani Iwonie Cziolek - bez tych  osób nauczyciel w przedszkolu nie mógłby wykonywać swoich obowiązków na najwyższym poziomie aby zapewnić dzieciom bezpieczeństwo, wszechstronny i harmonijny rozwój.

Jak co roku nasze przedszkolaki przygotowały  krótki występ artystyczny,a Panie z obsługi chętnie brały czynny udział  w zabawach ,śpiewając i bawiąc się wspólnie z dziećmi .

Dzieci zaprezentowały swoje umiejętności śpiewając, recytując i tańcząc. Były piękne życzenia oraz własnoręcznie wykonane  laurki. Za część artystyczną przedszkolaki zostały nagrodzone gromkimi brawami oraz słodkim poczęstunkiem.

Rodzicom składamy serdeczne podziękowania za pamięć.

 

 


Owocowo-jarzynowo

Korzystając z pięknej, słonecznej pogody dzieci z Oddziału Przedszkolnego w Zakrzowie Turawskim udały się na wycieczkę do sadu i ogródka warzywnego. Bezpośredni kontakt z przyrodą był okazją do zapoznania dzieci z pracami wykonywanymi jesienią w ogrodzie. Gdy dotarliśmy na miejsce przedszkolaki nie mogły się nadziwić jak dużo warzyw rośnie w ogrodzie. Bez trudu rozpoznawały te, które już znają: marchew, pietruszkę, buraki, pomidory.

Z myślą o  owocowych i  jarzynowych witaminach dzieci  zrobiły sałatkę owocową i kroiły warzywa do zupy jarzynowej. Przy tej okazji przedszkolaki poznały wygląd, smak i zapach niektórych składników przestrzegając zasad bezpieczeństwa przy posługiwaniu się nożem. Przyrządzanie sałatki  i zupy uświadomiło przedszkolakom jak ważną rolę odgrywają warzywa i owoce we właściwym funkcjonowaniu organizmu. Na zakończenie zajęć dzieci udekorowały stoliki serwetkami ,rozłożyły sztućce i  nałożyły sałatkę na talerzyki urządzając w sali prawdziwą ucztę! Wszystkim  sałatka bardzo smakowała!!!

W następnym tygodniu uczta była podobna z tym, że dzieci z wielkim apetytem  zajadały się zupą.